Trwa ładowanie proszę czekać ...

Komfortowa odzież w górach

17 grudnia 2017

Decydując się na wyprawę w góry, powinniśmy dokładnie zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować, podróżując po tak niebezpiecznym terenie. Nie ma znaczenia, w jakim okresie odwiedzimy nasze Tatry. W zimie oczywiście jest bardzo ślisko oraz występuje możliwość lawiny, jednak w lecie także grozi nam wiele niebezpieczeństwo. Powinniśmy zawsze zabierać ze sobą telefon komórkowy oraz krótkofalówkę, która może uratować nam życie w przypadku poważnych kontuzji, o jakie w górach nie jest trudno.


Aby komfortowo czuć się w górach w okresie letnim, powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór, który pozwoli nam w pełni cieszyć się piękną pogodą i widokami oraz zabezpieczy nas przed gwałtownymi zmianami pogody, które w górach występują bardzo często. Podstawą jest dobra nieprzemakalna kurtka, która będzie równocześnie dobrze izolować nasze ciało przed wychłodzeniem podczas chłodnych nocy, jakie w górach są normalną sytuacją. Warto także zaopatrzyć się w dobre spodnie chroniące od wiatru i deszczu. Do naszego plecaka przyda się także włożyć kilka par bielizny na zmianę oraz kilka koszulek. W przypadku zamoczenia przez deszcz możemy szybko zmienić je na suche i zabezpieczyć nasze ciało przed chłodem i wilgocią.

W górach bardzo ważne jest także obuwie. Doskonałe do podróżowania po nierównościach jest obuwie trekkingowe, które ma wysoką cholewkę i doskonale zabezpiecza staw skokowy przed zwichnięciem lub innymi kontuzjami. Ważne jest także dodatkowe wyposażenie jak kubek, sztućce oraz nóż. Wybierając się w góry, nie możemy także zapomnieć o odpowiedniej ilości jedzenia oraz wodzie. Często wyprawa w góry może się przedłużyć z przyczyn niezależnych od nas samych i warto jest mieć zapas wody oraz jedzenia. Najlepiej, jeżeli będą to dobrze zapakowane racje żywnościowe, które nie przyciągną do nas dzikich zwierząt.

W ten sposób przygotowani do wyprawy w góry możemy o wiele bezpieczniej podróżować po polanach i ścieżkach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do wyprawy o wiele łatwiej będzie nam pokonywać wzniesienia i drobne przeszkody, jakie w górach mogą się pojawić. Przed wyprawą na dłuższe wędrówki warto jest wcześniej potrenować piesze wycieczki, w mniej wymagającym terenie.