Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki sprzęt zabrać se sobą w góry?

16 grudnia 2017

Nadchodzi sezon urlopowy i wielu z Was zapewne wybierze się na wyprawę w góry. Warto jednak wcześniej zaplanować nasz wypad, aby wszystko przebiegło po naszej myśli. Podstawowymi sprawami, jakie powinniśmy załatwić przed wyjazdem to poinformowanie bliskich o celu naszej podróży oraz czasie, na jaki planujemy wyjazd. Warto także zabrać ze sobą dobry telefon, który będzie miał zasięg w górach oraz zapasową baterię.


Kompletując sprzęt na wyprawę w góry, powinniśmy zacząć od odpowiedniego plecaka. Powinien być na tyle duży, aby pomieścić nasz sprzęt oraz prowiant. Powinien być też wodoszczelny, nie ma nic gorszego niż plecak pełen mokrych ubrań i jedzenia. Bardzo ważne w wyprawach po górach są odpowiednie buty. Powinny sięgać nam za kostkę, dzięki czemu nasz staw skokowy zostanie zabezpieczony przed ewentualnymi uszkodzeniami i problemami z powrotem do hotelu lub schroniska. Tego typu obuwie znajdziemy praktycznie w każdym sklepie turystycznym oraz na aukcjach internetowych.

Kolejnym elementem bezpiecznej wyprawy w góry jest odzież. W zależności od sezonu powinna być to nieprzemakalna kurtka oraz spodnie lub w sezonie zimowych wodoszczelna ciepła kurtka, oraz ciepłe nieprzemakalne spodnie. Dzięki nim zabezpieczymy nasz organizm przed wychłodzeniem i problemami z dalszą podróżą. Warto zabrać ze sobą też dodatkową parę bielizny oraz skarpetki na zmianę – warto kupić bambusowe skarpety, które świetnie sprawdzają się w długich pieszych wędrówkach. Doskonale wentylują nasze stopy oraz zapobiegają odparzeniom.

Ostatnim ważnym elementem naszego wyposażenia jest prowiant. Powinniśmy zabrać ze sobą kilka butelek wody, kilka tabliczek czekolady oraz suchy prowiant, który jest fabrycznie zapakowany. Zabezpieczy nas to przed przyciągnięciem dzikich zwierząt. Jeżeli w naszym plecaku znajdzie się jeszcze trochę miejsca, możemy zapakować do niego np. ręcznik oraz okulary. Wybierając się na szlak, powinniśmy także zabrać ze sobą kijki, które odciążą nasze nogi i pozwolą bezpieczniej pokonywać długie dystanse po trudnym górskim terenie. Tak przygotowani bez obaw możemy wyruszać ku przygodzie i pięknej naturze.