Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki sprzęt i ubiór na górską wyprawę?

13 grudnia 2017

Wyprawa w góry wiąże się ze sporym ryzykiem. Nasze Tatry są bardzo zmiennymi górami i pogoda, jaka w nich panuje, może w ciągu kilkunastu minut zmienić się całkowicie. Z pięknego i słonecznego dnia możemy nagle wskoczyć w samo centrum burzy z gradem. Warto więc odpowiednio przygotować się na każdą pogodę, jaka może nas zaskoczyć w górach. Podstawą w wyprawie w góry jest odpowiednie przygotowanie odzieży oraz akcesoriów, które mogą nam się przydać podczas wędrówki.


Dobry plecak jest podstawą naszej wyprawy, to właśnie do niego spakujemy większość naszego ekwipunku. Warto zapakować do niego m.in. odzież zmienną termoaktywną lub w okresie zimowym termiczną. Powinniśmy zaopatrzyć się także w zapalniczkę, scyzoryk oraz apteczkę. Dzięki tym kilku gadżetom będziemy w stanie wyjść nawet z trudnych sytuacji obronną ręką.

W górach niezwykle ważny jest nasz ubiór. W zależności od sezonu, w jakim wybieramy się w góry, powinniśmy dopasować nasz ubiór do pogody. W zimowym powinna być to ciepła i nieprzemakalna kurtka oraz spodnie, a w wiosennym i letnim kurtka wiatrówka oraz wodoodporne spodnie. Nie ma nic gorszego niż przemierzanie szlaków górskich w przemoczonym ubraniu. Warto więc korzystać z nowinek w branży odzieżowej i mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową np. płaszcz czy ponczo.

Ważna jest także odzież, jaką zakładamy pod spód. Najlepiej, jeżeli jest to odzież termoaktywna, która pozwala oddychać naszemu ciału, zapobiega przegrzaniom oraz wychłodzeniom. Świetnie sprawdza się praktycznie w każdym sezonie i doskonale przylega do naszego ciała. Warto zabrać też o nasze stopy. Skarpetki powinny być dobre jakościowo, wykonane z naturalnych tkanin np. bambus. Buty do chodzenia po górach powinny być wysokie za kostkę oraz mieć sztywną i antypoślizgową podeszwę. Dzięki nim zabezpieczymy się przed upadkami oraz skręceniami kostki na trudnych i wyboistych szlakach, na jakich przyjdzie nam podróżować.

Jak widać, samo przygotowanie do podróży nawet jednodniowej w góry zajmuje trochę czasu oraz jest kosztowne. Nie sposób jednak wycenić naszego zdrowia oraz życia. Warto więc podejść do sprawy bardzo poważnie i wyposażyć swój plecak we wszystkie potrzebne akcesoria.