Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać buty na wycieczkę w góry?

9 grudnia 2017

Kiedy mówisz znajomym, że wybierasz się na wycieczkę w góry, prawdopodobnie usłyszysz radę „tylko ubierz dobre buty!”. Nie ma w tym nic dziwnego, bo buty stanowią podstawowy element górskiego ubioru, bez którego daleko nie pójdziesz, jeśli dokonasz złego wyboru. Dlaczego kupno butów w góry jest takie trudne? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, a co można na początku pominąć?


Jak dobrze wybrać buty na wycieczkę w góry?
Istnieje kilka rodzajów butów, na które możesz zwrócić uwagę jako początkujący zdobywca szczytów. Na „zwykłe” spacery po niewymagających trasach (typu doliny, łatwe podejścia, jak na przykład na Gubałówkę) polecamy zwykłe sportowe buty turystyczne. Nie kosztują wiele, nadają się również na co dzień, a ich najważniejsze zadanie to utrzymanie nogi w kostce i zapewnienie komfortu chodzenia. W zależności od pory roku, możemy wybrać te oddychające (czyli z siateczkami) albo zabudowane, wodoodporne, na wypadek deszczu. Takie buty nie sprawdzą się na trasach z dużą ilością kamieni bądź stromych podejściach.
Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem są buty trekkingowe. To specjalne obuwie, które ma na celu zapewnienie komfortu chodzenia, dobrą przyczepność, stabilność oraz pomagać ochronić nasze stopy przed urazami mechanicznymi. Dzięki nim bez problemów możemy się wspinać i pokonywać naprawdę wymagające trasy, więc warto w nie zainwestować – i przede wszystkim warto wybrać dobrze.


Kupuj rozsądnie
Najlepiej idź do specjalistycznego sklepu, gdzie możesz zasięgnąć profesjonalnej porady, przymierzyć wystarczającą liczbę modeli, aby stwierdzić, w którym czujemy się najlepiej. Jeśli kupujemy takie buty po raz pierwszy, zrezygnujmy z wycieczek po supermarketach. Nawet, jeśli zdecydujemy się kupić je on-line, wcześniej jednak zajrzyjmy do specjalistycznego sklepu!
Buty trekkingowe muszą być sztywne i dobrze stabilizować kostkę. Im nasze wycieczki będą bardziej wymagające, tym but musi być wyższy i sztywniejszy. Dlatego powinieneś zdecydować, czy mierzyć w polskie Beskidy lub Bieszczady, czy raczej w Alpy. Oczywiście można wybrać buty bardziej uniwersalne, ale wiadomo, że w takim przypadku nie sprawdzą się w 100% w każdych warunkach. Wybieraj również ze względu na porę roku, chociaż łatwiej jest przejść w zimowych butach latem, niż w letnich butach zimą, ale, jak już wspomnieliśmy, wiąże się to z dyskomfortem.
Buty mierzmy zawsze na najgrubszą skarpetkę. Powinny trzymać dobrze stopę, ale nie być ani za duże, ani za małe. Zwróćmy wagę na grubość podeszwy i jakość materiału, z jakiego zostały wykonane. Wbrew pozorom, kolor również może być ważny – jeśli planujemy wspinaczkę w nocy, dobrze mieć jakieś odblaski w razie nieprzewidzianych okoliczności. Kupujmy jednak buty z rozsądkiem i dopasujmy je do naszych potrzeb i realnych możliwości.