Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak się ubrać w góry?

17 grudnia 2017

Decydując się na wyprawę w góry, warto jest zasięgnąć wcześniej informacji, o tego typu podróżach. Podstawą dobrze zaplanowanej wycieczki górskiej jest odpowiedni ekwipunek. Bez dobrego sprzętu oraz odzieży zabezpieczającej nas przed różnymi sytuacjami pogodowymi nie powinniśmy nawet myśleć o wyjściu na szlak.


Podstawowym wyposażeniem, jaki będzie nam potrzebny, są odpowiedni buty. Nie możemy wybierać się w góry w sandałach lub adidasach. Tylko buty dostosowane do pokonywania nierówności terenu pozwolą nam na bezpieczne poruszanie się po praktycznie każdych górach. Jeżeli w góry wybieramy się w okresie zimowym, warto zabrać ze sobą rakiety lub raki, które pomogą nam w trudniejszych podejściach lub w przeprawach przez ośnieżone przełęcze. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie naszego ciała przed utratą ciepła. Powinniśmy zabrać ze sobą ciepłą kurtkę wiatrówkę, a w przypadku wypraw w okresach jesiennych i zimowych ciepłą kurtkę przeciwdeszczową oraz polar pod spód. W góry warto ubierać się na tzw. "cebulę" czyli warstwowo. Pogoda jest tam bardzo zmienna i łatwiej będzie nam dostosować nasz ubiór do jej kaprysów.

Ważnym elementem naszego ekwipunku będzie także plecak. Powinien być dosyć pojemny, lekki oraz wodoszczelny. W przeciwnym wypadku cały nasz sprzęt oraz zapasowe ubrania mogą zamoknąć, a cała wyprawa straci na uroku. Jeżeli chodzi o bieliznę, to warto zakupić bieliznę termoaktywną. Pozwala ona na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała przy jednoczesnym braku pocenia się i przemakania. Jeżeli nasza wyprawa ma potrwać kilka dni, to nie powinniśmy ruszać się z hotelu bez śpiwora oraz namiotu. Może być to nawet niewielki namiot. Ważne, żebyśmy mieli miejsce, w którym możemy się schować przed deszczem i chłodem. Oraz ostatnia bardzo ważna sprawa. Przed wyjściem w góry sprawdźmy pogodę. Jeżeli przewidywane są bardzo drastyczne zmiany temperatury oraz duże opady, to odłóżmy wyjście w góry na późniejszy czas lub ewentualnie wybrać mniej wymagający szlak. Dbajmy o swoje zdrowie i unikajmy niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą nas spotkać w dzikim terenie. Pamiętajmy, że przezorny jest zawsze ubezpieczony.