Trwa ładowanie proszę czekać ...

Góry z dzieckiem - kije trekkingowe dla dzieci

18 grudnia 2017

Trzeba przyznać, że ostatnimi czasy na szlakach coraz częściej spotykamy wędrowników z kijkami trekkingowymi. Dlatego wiele osób być może zastanawia się, czy kijki są potrzebne, czy to tylko nowa moda wprowadzona przez producentów sprzętu? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący używania kijów trekkingowych dla dzieci w górach. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że użyteczność kijków nie powinna budzić wątpliwości, ponieważ odciążają one stawy, szczególnie podczas zejścia z góry. Dodatkowo pomagają utrzymać równowagę, na przykład na mokrej trawie czy w błocie. Poza tym są bezcenną pomocą, gdy wędrujemy z dziećmi. Na przykład, gdy niesiemy malucha w nosidełku i "słodki ciężar" zachwieje naszą równowagą, kij pomoże ją utrzymać. Natomiast, kiedy Mały Wędrownik zaczyna stawiać pierwsze samodzielne kroki na szlaku, zazwyczaj trzeba go trochę ciągnąć pod górę i wtedy to kijek dodaje nam sił i zdecydowanie łatwiej podciągnąć siebie i malucha. Generalnie rzecz ujmując kije trekkingowe są potrzebne nie tylko dorosłym, gdyż dzieciom również się przydają.

Dlatego, że kije posiadają regulowaną długość (skręcane lub z zewnętrzną blokadą), maluchy mogą używać "dorosłych" kijków w minimalnym rozmiarze. Nie zmienia to  jednak faktu, że warto skorzystać z oferty producentów dedykowanej specjalnie dla Małych Wędrowników. Przykładem takich kijków są  Salewa Kids Pole, gdyż są to kije trekkingowe o łatwej regulacji wysokości od 72 cm do 120 cm. Musisz wiedzieć, że kije są dwusegmentowe, a  długość każdego kija reguluje się poprzez skręcenie segmentów względem siebie. Warto wspomnieć o tym, że w dolnej części kija znajduje się miarka (od 85 cm co 5 cm), która pozwala na szybkie ustawienie wymaganej wielkości kija. Natomiast po ustawieniu wysokości kije należy zablokować, aby w przypadku oparcia się swoim ciężarem, dziecko nie złożyło kijka, co mogłoby spowodować utratę równowagi.

Jakby tego było mało to wielkość uchwytów dopasowana jest do dziecięcej ręki, a zabezpieczeniem przed wyślizgnięciem się kijka i zgubieniem go jest pasek na nadgarstek przy uchwycie. Dodatkowo pasek posiada regulowaną klamerką długość. Bardzo istotna dla malucha jest waga kijków, gdyż niespełna 200 g (185g) dla każdego z kijów to niezbyt wygórowana waga, więc noszenie takiego lekkiego kija nie zmęczy dziecka. Oprócz tego kijki posiadają regulację długości nie tylko dla dopasowania do wzrostu dziecka. Musisz wiedzieć o tym, że w każdym miejscu, w którym bardziej potrzebne są ręce, niż kijki oraz tam, gdzie przeszkadzałyby, kijki należy złożyć i przytroczyć do plecaka. Jednak długość kijków po złożeniu tj. 72 cm nie pozwala na swobodne umocowanie do małego, dziecięcego plecaka. Na szczęście jednak do większego plecak np. Tatonka Yukon Junior można już kije z powodzeniem przytroczyć do specjalnego mocowania.