Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ekwipunek w góry - mniej i bardziej potrzebny sprzęt

11 grudnia 2017

Planując kilkudniową wyprawę w góry, warto zaopatrzyć się w cały sprzęt i akcesoria, które pozwolą nam bezpiecznie odbyć naszą podróż oraz wrócić do hotelu i do rodziny. Góry są bardzo niebezpieczne – szczególnie w okresie opadów deszczu i śniegu powodują duże zagrożenie wśród początkujących podróżników.

Do podstawowego wyposażenia, jakie powinniśmy zabrać ze sobą na podróż po górskich szlakach, należy m.in. odpowiednia odzież ochronna. Dobrej jakości kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa oraz spodnie zabezpieczające przed deszczem i wiatrem to podstawa. Dodatkowo warto zakupić dobre buty w zależności od naszych predyspozycji krótkie półbuty o dobrze wyprofilowanej podeszwie lub wysokie buty zabezpieczające przed kontuzjami stawu skokowego i kostki. Do tego typu butów łatwo jest dołączyć dodatkowe wyposażenie jak rakiety śnieżne oraz raki, które bardzo ułatwiają podejścia pod strome wzniesienia o dużym stopniu oblodzenia.

Innymi bardzo ważnymi elementami, jakie powinniśmy zabrać na wyprawę w góry jest m.in. apteczka pierwszej pomocy, scyzoryk oraz zapalniczka. Dodatkowo warto zabrać ze sobą np. latarkę, mapę oraz płaszcz przeciwdeszczowy szczególnie przydatny w sytuacjach, kiedy musimy przeczekać deszcz i nie zmoczyć się za bardzo.

Z akcesoriów mniej potrzebnych, aczkolwiek przydatnych należy wspomnieć m.in. o kijkach teleskopowych, które przydadzą się nam podczas długich podróży przez szlaki turystyczne. Oczywiście możemy się bez nich obyć, jednak znacznie ułatwiają one marsz. Warto zabrać ze sobą także czekan, który może być pomocny w problematycznych sytuacjach oraz w chwili zagrożenia. Jeżeli wybieramy się na szlak w okresie zimowym, zabierzmy też ze sobą rakiety śnieżne oraz raki. Warto być przygotowanym na różne sytuacje pogodowe oraz na każdą okoliczność, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć.

Dobre przygotowanie naszego ekwipunku ustrzeże nas przed wieloma niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na nas w dzikich górskich ostępach. Nawet bardzo doświadczony taternik ma świadomość, że wybierając się w góry, powinien bacznie obserwować swoje otoczenie i mieć świadomość, że nawet niewielki błąd może mieć swoje tragiczne konsekwencje w postaci urazów lub nawet śmierci.