Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ekwipunek na wycieczkę górską

15 grudnia 2017

Decydując się na wyjście w Tatry, powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że są to bardzo kapryśne góry, które serwują nam co chwila inną pogodę. Mamy tutaj do czynienia z częstymi opadami przeplatanymi słońcem. Trudno więc odpowiednio przygotować się na tak zmienne warunki pogodowe.


Podstawowym ekwipunkiem będzie oczywiście plecak oraz odpowiednie ubranie. Ważne jest, aby ubranie było dopasowane do sezonu. W ziemie powinno być ocieplane, a latem i w okresach jesiennych może być to odzież cieńsza, jednak przeciwdeszczowa. Powinniśmy także zabezpieczyć się w odpowiednie buty. Nie mogą być to zwykłe buty sportowe czy miejskie. Idealne do podróży po górach są buty trekkingowe za kostkę. Zabezpieczają one nogę przed skręceniem oraz uszkodzeniami na nierównym podłożu. Warto także do plecaka spakować zapasową bieliznę, skarpetki oraz bluzę z polaru. Niezwykle ważne są też racje żywnościowe. Z racji dużej kaloryczności w naszym ekwipunku powinna znaleźć się czekolada – najlepiej kilka tabliczek, zapakowana próżniowo żywność oraz woda. Warto wziąć ze sobą także kijki teleskopowe lub zwykłe kijki narciarskie. Dają one o wiele lepsze podparcie i pozwalają bezpiecznie podróżować po stromych szlakach turystycznych w naszych Tatrach.

Są też rzeczy, które często pomijamy podczas pakowania się na wyprawę w góry. Na taki wypad warto zabrać ze sobą krem z filtrem (w górach mocniej odczuwa się promienie słoneczne) oraz okulary. Przy sobie powinniśmy mieć także scyzoryk oraz zapałki lub zapalniczkę. Warto wyposażyć się także w kompas oraz mapę. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie dobrego telefonu z dużym zasięgiem oraz pojemną baterią. Powinniśmy także zapisać sobie numery ratunkowe TOPR.

Jeżeli mamy jeszcze miejsce w naszym plecaku powinniśmy zabrać ze sobą apteczkę. W górach łatwo o kontuzje, a taka apteczka pierwszej pomocy pozwoli nam na pomoc nie tylko nam, ale także innym osobom, które możemy spotkać na szlaku. Tuż przed samą wyprawą warto też sprawdzić nadchodzącą pogodę. Jeżeli zbliża się gwałtowna zmiana pogody, to warto wyprawę odłożyć o dzień lub dwa aż do wypogodzenia i powrotu dobrych warunków pogodowych.